Jak naučit dítě uklízet a plnit další povinnosti?


obr

Nechce si vaše dítě uklízet pokojíček? Odmítá dávat nádobí do myčky? Nechává hračky roztahané po bytě a nechce se mu je pak uklízet? Platí známé: „Bordel v bytě, šťastné dítě“ nebo to jde i jinak? Jde! Je jen potřeba se domluvit na pravidlech a ty pak důsledně dodržovat. Toto a mnohem více jsem si uvědomila díky bezplatným kurzům Nevýchovy a následně také díky příběhům maminek, které prošly placeným kurzem. Jsem z fungování dohod absolutně nadšená a tak se s vámi v tomto článku musím podělit, co u nás zafungovalo.


Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou jsem doma uklízela jen já. Přestože jsem s oběma chlapečky chodila do kurzů Montessori, nějak se nám to po čase z běžného života vytratilo. Kluci si přestali uklízet pokojíček, občas mi pomohli s nádobím, ale z dalších činností, které byly potřeba a na kterých se měli podílet, časem nějak sešlo. Často jsem jim ráda pomohla uklidit pokojíček nebo připravit věci na zájmový kroužek, až se z toho stal zvyk a tato povinnost mi už zůstala. „Za dobrotu na žebrotu.“ řekla jsem si a byla jsem z toho naprosto zoufalá. jen se mi nijak nedařilo tuto situaci změnit. Zdálo se mi, že jediný, kdo touží po změně jsem já.

 

Pokud se mi nakupila práce na internetovém obchodě nebo na portále eKoutky, na úklid jsem neměla čas. Všichni se pak mračili, jak to u nás vypadá a ta zodpovědná jsem byla já anebo jsem se tak alespoň cítila. Poslední kapkou bylo, když mi Vojtík vyčetl, že jsem mu do školy na tělocvik zapomněla zabalit kraťasy a opravdu byl naštvaný. Pochopila jsem, že je potřeba zahájit změnu okamžitě. Večer jsem si všechny kluky svolala a vysvětlila jim, že mi to takto nevyhovuje a že doby, kdy jsem byla na mateřské a měla jsem více času i na domácnost pominuly. Vysvětlila jsem jim, že nyní potřebuji, abychom se na domácích pracech podíleli všichni. Vypsala jsem si seznam, co je potřeba každý týden udělat a požádala jsem každého, aby si rozmyslel, čeho by se ujal. Vysvětlila jsem jim, že několikadenní nepořádek mě rozčiluje a mám pak velmi rychle nakročeno k hubování, které oni tak nesnáší.

 

Požádala jsem je, aby si každý vybral, která práce bude jeho. Oba malí chtěli utírat prach, vysávat a vytírat. Velký (manžel) se ujal vynášení košů a mytí nádobí. No a na mě zbyla koupelna, WC, žehlení, praní a další drobné úklidy. Všichni jsme se dohodli, že budeme uklízet nádobí do a z myčky a poklízet drobnosti v bytě.

 

Nabízí se otázka, co s tím, když někdo svou povinnost v ten den nedodrží? Domluvili jsme se, že úplně výjimečně to můžeme pro jednou omluvit. Důsledně dodržujeme pouze jednodenní porušení dohod. například, když se vrátíme domů neočekávaně pozdě z nějaké akce a kluci si nestihnou uklidit nebo připravit věci na druhý den. Samozřejmě je důležitý také způsob, jakým si vždy připomeneme dodržování domluvených pravidel. Kluci opravdu nesnáší, když hubuji a cituji: „udělali by všechno, abych už nikdy nehubovala.“ Většinou tedy stačí jen připomenout, že si tím zajistí spokojenou a klidnou maminku a že to přeci mají rychle hotové. Často také řekneme: „Tak co teď? Půjdeme uklidit pokojíček?“ Mluvíme v množném čísle a s činností jim pomůžeme jen začít. Zjistili jsme totiž, že větou: „Tak a teď si běžte uklidit ten pokojík.“ Je pro danou činnost absolutně zablokujeme. Příkazy prostě nefungují! Domluva ano. Vřele doporučuji vstoupit do kurzu Nevýchovy, ať již placeného nebo bezplatného rychlokurzu. Změna v chodu domácnosti je opravdu úžasná a stojí za to!

Přeji vám pohodové dny s vašimi dětmi

HL

 

Obrázek: zdroj www.mojebetynka.cz